Poradnik krok po kroku

Rodzaje świec

Ze względu na wygląd, technikę wykonanie i zastosowanie, możemy wyróżnić kilka rodzajów świec:

- świece w pojemnikach (moulding)  - są to świece zalewane w pojemnikach szklanych czy ceramicznych. Przy ich wyrobie  należy pamiętać o trwałości materiału naczynia - musi być odporne na działanie wysokiej temperatury.  W pojemnikach oprócz świec woskowych i parafinowych, możemy też wykonywać świece żelowe.

- podgrzewacze (tealight) - malutkie, okrągłe świeczki przeznaczone do podgrzewaczy. Przy ich wykonaniu musimy pamiętać o stabilnym przymocowaniu knota do foremki podgrzewacza - inaczej płomień może się przesuwać. 

- świece votive - świece wolnostojące, przeznaczone do spalania w specjalnych pojemnikach ("świecznikach"). Mogą mieć przeróżne kolory, kształty i zapachy.

- świece wytłaczane (extrusion) - świece zdobione. rzeźbione, wytłaczane. Ważne jest, by wosk użyty do tego rodzaju świec był elastyczny, odporny na temperaturę, rozciąganie.
 






Jak prawidłowo stopić parafinę?     


            Każdy początkujący pasjonat tworzenia świec kiedyś zada sobie pytanie -  jak prawidłowo stopić wosk lub parafinę? Sama długo eksperymentowałam, nim zgodziłam się z poradami znalezionymi w sieci. Po wielu próbach, przyznaję - najlepiej i najbezpieczniej jest topić wosk w kąpieli wodnej. Jak to zrobić? Potrzebne nam będą dwa garnki. Do jednego z nich nalewamy wodę i stawiamy na gaz. Do drugiego wsypujemy parafinę lub pokruszony wosk i topimy go nad parą z gotującej wody. Sposób ten ma jedną wadę - na całkowite stopienie wosku potrzebujemy znacznie więcej czasu, niż potrzebowalibyśmy go, topiąc wosk na otwartym ogniu. Ale musimy pamiętać, że parafina topiona bezpośrednio na ogniu spala się, wydzielając szkodliwe dla naszego zdrowia substancje. Poza tym, topiąc parafinę na ogniu tracimy dużą jej część, która po prostu wyparowuje. Dlatego sposób topienia w kąpieli wodnej jest zdecydowanie najlepszy. :)

      Musimy pamiętać, że gorący wosk czy parafina jest równie niebezpieczny jak gorący, pryskający tłuszcz. Ważna jest też stała kontrola temperatury, bo wosk w 100 stopniach C zaczyna się palić. Najlepiej jest zaopatrzyć się w kuchenny termometr i sprawdzać temperaturę podczas topienia.

    A więc... do dzieła ! :)








 Dobór knota

Dobór knota wbrew pozorom wcale nie jest taki prosty. Zbyt cienki powoduje, że wosk spływa po ściankach, a świeca daje mało światła i zapewne szybko zgaśnie. Zbyt gruby knot natomiast spowoduje, że płomień będzie wysoki, dymiący, a świeca będzie bardzo jasna. Jak zatem dobrać odpowiedni knot?

Wg literatury, idealny stosunek grubości knota do grubości świecy wynosi 1/10 : 1 mm knot, 10 mm średnica świecy. Oczywiście wszystko zależne jest od materiału, z którego wykonamy knota, ale te proporcje zwykle się sprawdzają w praktyce :)










    Jeśli któraś z moich świeczek spodobała Wam się i chcielibyście się dowiedzieć, w jaki sposób ją wykonałam, napiszcie o tym w komentarzu :) Wrzucę wtedy dokładny tutorial razem ze zdjęciami i opisem :)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz